W jaki sposób zdobyć własne mieszkanie

Posiadanie mieszkania to pragnienie dużej ilości młodych ludzi – według zrealizowanych badań to rzeczywiście posiadanie swojej nieruchomości kładzie się w głównej trójce osobistych priorytetów. Posiadanie własnego mieszkania to nie tylko pewne bezpieczeństwo na przyszłość, lecz też poczucie pewnego zakorzenienia oraz posiadanie własnego miejsca na świecie. Więc jak zdobyć własne mieszkanie?

Pierwszym krokiem w nabyciu swojego mieszkania jest ustalenie, czy zakup lokum ma się odbyć na rynku pierwotnym lub wtórnym. Każda z tych opcji ma swoje wady i korzyści – na rynku wtórnym są często odrobinę tańsze (ich cena jest zależna od poziomu wykończenia jak również roku oddania do użytku), natomiast przy ich kupowaniu należy ocenić dużo detali (między innymi zadłużenie bądź obciążenie hipoteki). Bez względu na to, z jakiego źródła będzie pochodził apartament, należałoby przeznaczyć wystarczającą ilość czasu na wykrycie tegoż wyjątkowo właściwego. Poszukiwanie mieszkania możemy wykonać sami czy przy wsparciu pośrednika – jak choćby agencji nieruchomości. Decydując się na tą drugą opcję powinniśmy myśleć o tym, iż skorzystanie z usług brokera łączy się z poniesieniem pewnych opłat – przeważnie około 2 – 3% wartości apartamentu.

Pewną z najistotniejszych kwestii w zakupie naszego domu jest wzięcie kredytu hipotecznego – niespełna 76% nieruchomości w naszym kraju jest branych na kredyt. Przed podjęciem kluczowej decyzji musimy obejrzeć kredyty hipoteczne w kilku placówkach bankowych a także skonfrontować ich propozycje, koszty a także prowizje. Oferty poszczególnych banków mogą się nieznacznie różnić – i to zarówno w warunkach przyznawania kredytów, oraz w jego całkowitych prowizjach. Dlatego nie można się z tym spieszyć i wybrać szczególnie pozytywną propozycję.