Jak możemy wymieniać walutę

Spłata kredytu zaciągniętego w obcej walucie, praca zarobkowa w obcym kraju, wyjazd do innego kraju lub rozliczenia z innymi firmami – to najnormalniejsze sytuacje wymagające wymiany pieniędzy. Niezależnie od tego, z jakiego powodu następuje wymiana walut, musimy zadbać o to, żeby zrobić to po jak najlepszym kursie jak i tym samym zadbać o własny budżet. Dostępne na rynku możliwości wymiany walut to przede wszystkim bank jak i kantor (zarówno ten stacjonarny, jak również ten internetowy). Każda z tychże wersji tworzy własne niedoskonałości oraz korzyści.

Jak mówią wykonane w Polsce badania prawie 80% Polaków wymienia waluty w kantorach, a jedynie co ósmy obywatel udaje się w tym przedmiocie do banku. Dlaczego tak się dzieje? Otóż dużą zaletą zamiany walut w banku jest absolutna pewność, iż otrzymane pieniądze są oryginalne. Natomiast problemem banków, który często odpycha osoby dbające o swoje finanse jest fakt, iż zamiana walut dokonuje się tam zazwyczaj po mało atrakcyjnym kursie. Także w większości placówek bankowych można zamienić jedynie najpopularniejsze waluty.

Podobnie sytuacja wygląda w kantorach stacjonarnych – co prawda kurs zamiany walut przeważnie jest nieznacznie korzystniejszy aniżeli w bankach, to przecież prowizja kantorów może wynosić nawet 3% kwoty transakcji. Niewątpliwą wartością kantorów stacjonarnych jest możność negocjacji ceny – szczególnie kiedy zamiana pieniędzy obejmuje stosunkowo wysokiej sumy.

Coraz ogromniejszą renomą cieszą się kantory internetowe, które proponują nie tylko oszczędność czasu, ale także pieniędzy. Zamiana walut w kantorze internetowym to wygoda, szybkość transakcji, bezpieczeństwo i łatwy sposób przedstawiania kursu walut. Dodatkową korzyścią kantorów internetowych jest łatwość zaoszczędzenia całkiem sporej ilości pieniędzy – większość e- kantorów stosuje niskie opłaty, co zmniejsza ponadto koszty dokonywanych transakcji.